O OLIVOVÉM OLEJI...

Olivy jsou plodem stromu olivovníku evropského (Olea europea), rostliny pocházející z Asie a hojně rozšířené v oblasti Středozemního moře. Blahodárné účinky oliv a oleje z nich získaného si lidé uvědomovali již před šesti tisíci lety, kdy tuto plodinu začali pěstovat. Již od těchto dob se olivový olej používal k přípravě pokrmů, konzervování potravin, ke kosmetickým účelům, v léčitelství či jako náplň do lamp. S oblastí Středozemí a středozemní kuchyní je hojné využívání olivového oleje spjaté dodnes. Po tisíciletí známé zdraví prospěšné vlastnosti olivového oleje na lidský organizmus dnes potvrzuje řada vědeckých studií.

 

OLIVOVÝ OLEJ

Díky svému přírodnímu původu, blahodárným vlivů na lidské zdraví a lahodné chuti dnes olivový olej patří k nejoblíbenějším olejům na světě. Plody olivovníku obsahují až 40 % vysoce kvalitního oleje. Čerstvé olivy jsou nepoživatelné, louhují se a nakládají ještě nedozrálé do soli, oleje nebo octa. Olivový olej se získává z šest až osm měsíců vyzrálých oliv sklízených na konci podzimu. Na výrobu jednoho litru olivového oleje se spotřebuje 5 až 6 kilogramů oliv. Olivy však zrají teprve na 10 až 15 let starých stromech. Olivový olej je šťáva získaná z plodů stromu olivovníku evropského. Olej se lisuje  přímo z čerstvých plodů olivovníku bez použití chemických látek a je tak 100% přírodním produktem.

Na kvalitu oliv a z nich získaného olivového oleje má vliv řada faktorů jako půda oblasti, ve které olivovník vyrůstá, místní povětrnostní podmínky či stupeň zralosti oliv při sklizni. První lisování oliv se provádí za studena a slouží k získání olivové šťávy. Nejzásadněji kvalitu a vlastnosti olivového oleje ovlivňuje další proces zpracování šťávy získané z oliv. Podle dalšího postupu zpracování se olivové oleje dělí na panenský olivový olej, olivový olej a olivový olej z pokrutin...

 

PANENSKÉ OLIVOVÉ OLEJE

Panenské olivové oleje jsou získávány z oliv výhradně mechanickým způsobem při teplotách a podmínkách, které umožňují zachovat jejich unikátní vlastnosti. Panenský olivový olej prochází pouze procesy praní, odstátí, odstředění a filtrace. Při jeho získávání nesmí být použity žádné chemické prostředky.

- Extra panenský olivový olej (Extra virgin)

Extra panenský olivový olej je čistá olivová šťáva, která si zachovává chuťové vlastnosti a aroma použitých oliv. Kyselost tohoto oleje nesmí překročit 0,8 stupně. Extra panenský olivový olej je vhodný pro přípravu všech studených pokrmů, marinád, salátů, omáček, polévek, na dušení i grilování a pro přípravu některých dezertů.

- Panenský olivový olej (Virgin)

Panenský olivový olej si udržuje kvalitní vůni a chuť. Postup jeho získávání je stejný jako u extra panenského olivového oleje. Povolená kyselost jsou maximálně 2 stupně. Panenský olivový olej se pro přípravu většiny studených pokrmů, marinád, salátů, polévek, na dušení i grilování a pro přípravu některých dezertů.

- Lampantový olivový olej (Lampante)

Ačkoliv se jedná o druh panenského olivového oleje, jeho volný prodej není povolen, protože důsledkem nepříznivých klimatických podmínek nebo nedostatků ve výrobním procesu má vysoký obsah kyselin (více než 2 stupně) nebo nevyhovující chuť, barvu či zápach. Tyto nedostatky musí být odstraněny pomocí procesu rafinace. Tento olej se dříve používal do olejových lamp, odtud pochází jeho název „lampantový“.

 

OLIVOVÝ OLEJ

Pomocí rafinace se snižuje kyselost lampantových olivových olejů a odstraňují se všechny vady barvy a zápachu. Olej vzniklý tímto procesem se nazývá rafinovaný olivový olej. Má stejnou chemickou strukturu jako panenský olivový olej, ale nemá žádnou vůni a chuť, takže ho nelze samostatně prodávat. Pro dodání vůně a chuti se do něj přidává panenský olivový olej nebo extra panenský olivový olej. Tak vzniká nová kategorie nazvaná olivový olej. Pod tímto názvem se s ním setkáte i v obchodech. Jeho kyselost nesmí překročit 1 stupeň. Tento druh je vhodný pro tepelnou úpravu potravin, především na vaření a smažení či grilování.


OLIVOVÝ OLEJ Z POKRUTIN

Olivové pokrutiny jsou pevný odpad nebo pasta vznikající při lisování nebo odstřeďování olivového oleje. Tento odpad lze dále zpracovat pomocí rozpouštědel, díky nimž se z něj získají veškeré zbytky olej, které ještě obsahuje, obdobně jako při extrakci oleje ze semen. Výsledný produkt, který se nazývá surový olej z pokrutin, není jedlý, nelze ho prodávat a je nutné rafinovat ho stejným způsobem jako lampantový olivový olej. Tímto postupem vzniká rafinovaný olivový olej z pokrutin, který nemá chuť, vůni ani barvu, ale přidáním panenského olivového oleje nebo extra panenského olivového oleje z něho vznikne olivový olej z pokrutin. Pokud jeho kyselost nepřesáhne 1 stupeň, je možné ho pod tímto názvem dodávat na trh.

 

ODKUD POCHÁZÍ OLIVOVÝ OLEJ

Olivovník pochází z Asie. Je však hojně rošířen v oblasti Středozemního more, zejména ve Španělsku, Itálii a Řecku. Největším světovým výrobcem i exportérem olivového oleje je Španělsko. Již v 1. století přOlivovník evropského pocházÍ z Asie. Je však hojně rozšířen v oblasti Středozemního moře, zejména ve Španělsku, Itálii a Řecku.

Největším světovým výrobcem i exportérem olivového oleje je Španělsko. Již v 1. století před naším letopočtem představovali olivové háje na území Španělska, tehdy součást římské říše, nejvýznamnější zdroj olivového oleje. Techniky pěstování oliv a získávání olivového oleje ve Španělsku byli dále rozvíjeny i během arabské nadvlády. Dnes se španělské olivové háje rozprostírají na ploše přesahující 2 miliony hektarů, což představuje více než 25% světové sklizně. Průměrná roční produkce španělského oleje činí 900 000 tun, ze kterých jsou dvě třetiny vyváženy do celého světa. Ve Španělsku se pěstuje množství různých odrůd oliv a místní pěstitelé nabízí řadu možností zpracování olivového oleje. To vše má vliv na aroma i další charakteristické vlastnosti výsledného produktu.

 

VLIV OLIVOVÉHO OLEJE NA LIDSKÉ ZDRAVÍ

Příznivé účinky olivového oleje na lidský organizmus jsou vědecky prokázány. Jednu z nejvýznamnějších vlastností olivového oleje představuje vyvážený obsah mastných kyselin – obsahuje vysoké procento mononenasycených tuků (60–80 procent), díky nimž v porovnání s jinými typy olejů získává olivový olej vyšší odolnost vůči oxidaci. Olivový olej rovněž obsahuje množství polynenasycených mastných kyselin, které jsou nezbytnými prvky vyvážené stravy a které si naše tělo nedokáže samo vytvořit.
Neopominutelnou součástí olivových olejů jsou také přírodní antioxidanty a vitamíny A, D, E a K. Tyto vitamíny zlepšují vzhled a kvalitu pleti a vlasů. Olivový olej je využíván jako součást kosmetických receptur již od starověku nepaměti. Zprávy o jeho oblibě se dochovaly již ze starověkých pramenů, kdy se používal na promašťování pleti a na výrobu mýdla. Olivový olej obsahuje mastné kyseliny, které napomáhají vypínat pokožku a chránit ji před tvorbu vrásek, obsahuje také přírodní vitamín E, který podporuje elasticitu a odolnost pokožky a omlazuje ji. Kromě toho obsahuje i minerální látky, jako je fosfor, hořčík, vápník a stopové prvky. Díky vitamínu A navíc napomáhá regeneraci buněk.

 

JAK SKLADOVAT OLIVOVÝ OLEJ

Aby olivový olej vždy dobře chutnal je dobré jej skladovat při pokojové teplotě a chráněnit před přímým slunečním světlem. Nádobu s olejem pevně uzavřete, aby nepřišel do styku se vzduchem. Olej spotřebujte vždy nejdéle do jednoho roku od data výroby. Olivový olej byste neměli míchat s jinými druhy olejů.